پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تفرجگاه جنگلی چمستان فرشاد خدابخش رشاد کارشناس دفتر جنگلکاری و پارکهای جنگلی
بازدید : 1192 1 آذر 1389 ساعت 15:8 شماره :11213

تفرجگاه جنگلی چمستان فرشاد خدابخش رشاد کارشناس دفتر جنگلکاری و پارکهای جنگلی

 موقعیت ، تاریخچه و سطح تفرجگاه :

تفرجگاه کشپل در سال 1379 در سطحی معادل 7/21 هکتار در حوزه شهرستان نوربخش چمستان در فاصله 5/2 کیلومتری شهر چمستان احداث گردید و از نظر موقعیت مکانی و جاذبه های طبیعی کم نظیر و وجود چشمه های پرآب از شرایط بسیار مناسبی برای خدمات رسانی به گردشگران برخوردار می باشد.

امکان دسترسی :

تفرجگاه جنگلی کشپل چمستان به لحاظ واقع شدن در مسیر راه ییلاقی لاویچ و همچنین نزدیکی به شهرهای اطراف به ویژه چمستان و نور قابلیت دسترسی مناسبی را دارا می باشد.

پوشش گیاهی :

با توجه به اینکه پوشش گیاهی بویژه عناصر درختی نقش مهمی را برای جذب گردشگران از طبیعت دارا می باشد ، بنابراین شناسائی عناصر گیاهی موجود در پایداری اینگونه مناطق از اهمیت بسیار بالای برخوردار می باشد. گونه های درختی و درختچه ای موجود در تفرجگاه عبارتند از :

بلوط ، توسکا قشلاقی ، خرمندی ، انجیر ، لیلکی ، انجیلی ، افرا ، لرگ ، ممرز ، نمدار ، ازگیل ، ولیک تمشک ، آلوچه ، خاس

مجموعاً در این عرصه شش تیپ جنگلی تعیین شده است که بیشترین سطح مربوط به تیپ توسکا، لرگ بوده که در حاشیه رودخانه لاویج و کشپل مستقر می باشند.

 

امکانات تفرجی موجود :

ـ از کل 7/21 هکتار عرصه تفرجگاه ، 3 هکتار آن به عنوان عرصه بازسازی و احیاء و 18 هکتار برای تفرج متمرکز برنامه ریزی گردیده است.

ـ شبکه دسترسی

ـ محوطه های تفرجی

ـ پارکینگ عمومی در 4 قسمت از تفرجگاه در سطح 3600 متر مربع

ـ محوطه پیک نیک در 3 منطقه با مساحت معادل 5/7 هکتار

ـ محوطه کمپنیک در 2 منطقه در سطح 5/5 هکتار

ـ محل بازی کودکان

ـ فروشگاه

ـ ساختمان های مدیریت و اداری

ـ رستوران

ـ نمازخانه

ـ آب نما

ـ برق رسانی به مناطق تفرجی

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :