پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بیماری مرگ بلوط - مترجم داریوش بیات کارشناس ارشد جنگل
بازدید : 1972 25 دی 1391 ساعت 11:32 شماره :21899

بیماری مرگ بلوط - مترجم داریوش بیات کارشناس ارشد جنگل

 

مرگ بلوط

مرگ Biscogniauxia   (قبلاٌ سرطان یا مرگ Hypoxylon نامیده می شد) عامل معمولی مرگ بلوط در می سی سی پی است.  این بیماری توسط                 قارچ B. atropunctata یا B. mediterranea  ایجاد می شود  و در سر تا سر آمریکا و به ویژه در جنوب آن یافت می شود.

کلیه بلوط ها به ویژه زیر گروه بلوط سرخ به گونه های B. sp.  حساس هستند.  بیشترین و شدیدترین اثرات بر گونه های بلوط سیاه، بلک جک ، لاورل ، لیو ، پست ، ساترن رد ، تگزاس رد ، واتروسفید وارد می گردد.  اگر چه این بیماری عموماٌ روی بلوط دیده می شود ولی سایر گونه های درختی نظیرافرا ، گردوی آمریکایی ، راش ، چنار ، لاله درختی وممرز  می توانند تحت تاثیر قرار گیرند.

مرگ Biscogniauxia   بیماری درختان تحت  استرس می باشد . قارچ از مسیر زخم ها و مجاری طبیعی روی پوست وارد درخت می شود.  در درختان سالم ، قارچ در کلونی های کوچک در پوست تحت کنترل سیستم دفاع طبیعی درخت زنده باقی می ماند. تنش هایی نظیر خشکی، گرما ، زخم ها، صدمات ریشه ای ، مواد سمی شیمیایی و سایر بیماری ها سیستم ایمنی درخت را تحت تاثیر قرار داده و فرصتی به قارچ می دهد.  در درختان  تحت استرس این قارچ قادر به رشد سریع ورها کردن اسپور شده که آغازی بر ایجاد کلونی های جدید است . شرایط گرم ( C 35  - 5/29  )و خشک برای این قارچ مطلوب است. در می سی سی پی شیوع این بیماری اغلب متعاقب یک یا دوسال خشکی شدید دیده می شود.

این قارچ جریان آب و مواد غذایی در درخت را از طریق تخریب بافت های گیاه مختل    می کند. B. sp.  یک قارچ مخرب سفید رنگ است که برون چوب را با تجزیه سلولز و لیگنین موجود در آن تخریب می کند. این فرآیند چوب را سفید و بافت آن را اسفنجی می کند.

 

 

 

 

 ریشه این قارچ در اثر رشد، چوب را سیاه می کند، باعث ایجاد خطوط سیاه در برون چوب می گردد. نشانه های مرگ  Biscogniauxia   مانند نشانه های عمومی تنش آبی بوده و شامل موارد زیر است:

 

 

 

 

·       برگهای کوچکتر از میزان طبیعی گشته که تاج را تنک  کرده نشان می دهد

 

·       شاخه ها خشکیده

·       برگ های زرد یا پژمرده

·       برون چوب قهوه ای

 

 

 

 

از آنجا که این نشانه ها خیلی عمومیت دارد، تشخیص مرگ Biscogniauxia   بستگی به نشانه های قابل مشاهده قارچ دارد این قارچ یک بافت حصیری بالش مانند به نام بافت نمدی بین چوب و پوست درخت ایجاد می کند. فشار این بالش باعث جدا شدن پوست درخت به صورت تکه یا نوارهای بلند می گردد. این بافت برنزی رنگ پوشیده از اسپور شده و به آن ظاهری پودر مانند می دهد.

 

 

 

 

در طول زمان ، این بافت به ساختارهای جوش مانند خاکستری ـ  نقره ای و سیاه رنگی که بر سطح آن ظاهر می شود مبدل می گردد. یک بافت پیر اغلب کاملاٌ سیاه رنگ است. این    بافت ها مشهودترین نشانه این بیماری بوده و شناسایی آن را در عرصه بسیار آسان می کند. هیچ ترکیب شیمییایی برای مرگ Biscogniauxia   بر روی بلوط ثبت نشده است. مدیریت مراکز توسط اقدام سریع در جلوگیری از آلودگی و یا حذف درختان آلوده میسر است.

 

 

 

گزینه های مدیریتی عبارتند از:

 

- پرهیز از زخم شدن درختان

-   انجام درست عملیات پرورشی مانند کود دهی مناسب ( براساس آزمایش خاک ) ، جلوگیری یا کاهش فشردگی خاک وآبیاری در طول دوره گرم وخشک.

-  هرس شاخه های مرده یا ضعیف می تواند انتشار قارچ را کنترل کند به ویژه اگر با عملیات پرورشی مناسب که باعث افزایش توان درخت و حذف تنش می گردد، همراه باشد. چوب های آلوده بایستی سریعاٌ به منظور جلوگیری از انتشارقارچ ازبین بروند.

-      درختان شدیداٌ آلوده بایستی قطع وسوزانده شوند. بهتر است کنده آنها نیز از بین برود.

 

 

 

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :