پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - شمشاد هیرکانی نماد جنگل های شمال کشور
بازدید : 149 13 ارديبهشت 1399 ساعت 10:31 شماره :71968
قائم مقام دفتر حفاظت:
شمشاد هیرکانی نماد جنگل های شمال کشور

شمشاد هیرکانی نماد جنگل های شمال کشور

در راستای پیگیری و برنامه ریزی مدیریت وکنترل آفت شب پره شمشاد در استانهای شمالی جلسه ای با حضور معاون دفتر حفاظت و حمایت ، قائم مقامودفتر حفاظت وحمایت و معاونین حفاظت وامور اراضی ادارات شمال کشور در معاونت امور جنگل برگزار شد.

قائم مقام دفتر حفاظت وحمایت در این جلسه شمشاد را نماد جنگل های هیرکانی دانسته و افزود امروزه این گونه ارزشمند توسط دو آفت بلایت و شب پره مورد تهدید واقع شده است.

مسعود ملکی افزود: دراین راستا سازمان جنگلها تمام توان خود را در قالب کارگروه نجات شمشاد به کار گرفته و با تلاش  همکاران ما در معاونت های حفاظت  ادارات کل درسال گذشته به نتایج مطلوبی دست پیدا کرده ایم .

قائم مقام دفتر حفاظت اهم اقدامات انجام شده در بحث شمشاد را شامل تهیه بانک ژن در مرکز بذ‌ر جنگلی خزر در شرایط فرا سرد، شناسایی توده های شمشاد ،  پایش و پهنه بندی این گونه در مناطقی که زاد آوری وجود دارد، استمرار محلول پاشی با ترکیبات مناسب در صورت نیاز و.... را از مهمترین اقدامات دفتر حفاظت در سال گذشته دانست که با پیگیری های مداوم کارگروه نجات شمشاد تا کنون صورت گرفته است.

در ادامه معاون دفتر حفاظت وحمایت موضوع شب پره را بسیار حائز اهمیت دانسته وافزود در سال گذشته برنامه ای منسجم وهدفمند دربحث شمشاد در دفتر صورت گرفت که به نتایج ارزشمندی دست یافتیم و در سال جدید بایستی با تکیه براین تجربیات برنامه ای مطلوب را تدوین کنیم .

جلالی در ادامه افزود :  امسال علاوه با پایش مستمر بایستی مراقب بیماری ها و آفات جدید الورودنیز باشیم .

درادامه یزدانفر آهنگران مجری کارگروه نجات شمشاد و معاونین حفاظت ادارات کل شمال کشور به اهم فعالیت های انجام شده در سال گذشته در حوزه ادارات کل شمال پرداختند. 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :