پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ضرورت پیشگیری از اطفاء حریق جنگل ها ومراتع در ماههای آینده
بازدید : 94 24 ارديبهشت 1399 ساعت 10:38 شماره :72424
سرپرست سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری:
ضرورت پیشگیری از اطفاء حریق جنگل ها ومراتع در ماههای آینده

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر اینکه باید به پیشگیری و اطفاء آتش جنگل‌ها و مراتع توجه نماییم، خاطرنشان کرد: امسال به دلیل پوشش گیاهی خوبی که مراتع و جنگل ها دارند، ضرورت پیشگیری را بیش از قبل کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع "آتش‌سوزی جنگل‌ها" با مسعود منصور سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و هادی کیادلیری رئیس انجمن جنگلبانی کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مسعود منصور تأکید کرد: پیشگیری نسبت به اطفاء حریق اولویت دارد و باید بپذیریم مهمترین و بیشترین علل وقوع حریق در عرصه های منابع طبیعی سهل انگاری و بی دقتی عامل انسانی است.

وی همچنین به مواردی از حریق در عرصه‌های منابع‌طبیعی که در اثر اختلافات محلی منجر به حریق عمدی می‌شود اشاره نمود و بخش زیادی از حریق‌ها را ناشی از سهل انگاری دانست.

منصور با بیان اینکه بارش‌های ابتدای امسال موجب رویش گیاهان و ایجاد پوشش گیاهی مناسب و متراکم در عرصه‌های منابع طبیعی شده است، تصریح کرد: گرمای هوا و خشک شدن گیاهان به احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی را افزایش خواهد داد.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه با توجه به پوشش گیاهی خوبی که مراتع و جنگل‌ها دارند، ضرورت پیشگیری را بیش از قبل احساس کردیم، تصریح کرد: چند جلسه مهم را در سطح ملی برگزار و استان‌ها را موظف به انجام اقداماتی در این خصوص کرده‌ایم.

منصور تصریح کرد: با مسئولین محلی، مدیران کل و مدیریت بحران استان‌ها هماهنگی صورت گرفته که اگر حریقی اتفاق افتاد همه دستگاه‌های ذیربط بتوانند برای اطفاء حریق یاری رسانند. 

این مقام مسئول ارشد سازمان جنگل‌ها به پوشش اقدامات هوایی و هماهنگی‌های انجام شده با وزارت دفاع اشاره نمود و گفت: طبق این هماهنگی‌ها برخی از ملزومات در حال تهیه است تا اقدامات سریع‌تر انجام گیرد. 

وی ادامه داد: دفتر ترویج سازمان جنگل‌ها و مراتع برای آگاهی بخشی مردم اقدام به چاپ بروشورهایی کرده است و قرار شد از طریق دهیاران کارهای ترویج و آموزشی انجام شود و مشارکت مردم، راهکار اصلی پیشگیری از آتش سوزی ها در جنگل ها و مراتع  است.

مسعود منصور همچنین با اشاره به مکاتبات صورت گرفته با رسانه ملی تأکید کرد: این آگاهی بخشی از طریق رسانه ملی در حال انجام است.

در ادامه این گفتگو هادی کیادلیری با اشاره به بارندگی‌ها در فصل بهار و افزایش رشد علوفه‌ها و گونه‌های علفی در مراتع گفت: با افزایش تراکم و انبوهی علف‌ها، علوفه‌ها چون عمر کوتاهی دارند در تابستان مستعد آتش‌سوزی می‌شوند.

وی متذکر شد: ما همیشه این هشدار را می‌دهیم که وقتی مردم وارد این عرصه‌ها می‌شوند با کوچکترین اشتباه می‌توانند باعث آتش‌سوزی شوند، شاید تعداد کمی از افراد این نکات را رعایت نمی کنند اما همین مقدار کم سطوح خیلی زیادی را می تواند در آتش‌سوزی‌ها درگیر کند.

رئیس انجمن جنگلبانی کشور اظهار کرد: مهم‌ترین علت آتش‌سوزی جنگل‌ها، عامل انسانی است و ما هم عامل آتش زا را داریم و هم عاملی که مستعد آتش سوزی هستند. همچنین ما تغییر اقلیم را هم در کشور داریم.وی با بیان اینکه بارش ها در بهار زیاد شده است، افزود: اما نباید این اشتباه را ایجاد کند که ما خشکی نداریم بلکه وقتی تابستان فرا برسد ما با خشکی‌های خیلی شدیدی مواجه خواهیم شد.

کیادلیری بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا، مطمئنا بعد از پسا کرونا مردم وارد طبیعت خواهند شد، اگر نکات را رعایت نکنند می توانند باعث ایجاد حریق در طبیعت شوند. سطح آتش سوزی ما در روند کلی در حال افزایش است با آموزش مردم و اطلاع رسانی قوانین و جرائم می توانیم از این کار جلوگیری کنیم.

وی یادآور شد: طبق ماده ۴۷ حفاظت و بهره‌برداری همه دستگاه‌ها کشوری و لشکری موظف هستند در هنگام آتش سوزی یا اطفاء حریق حتما کمک کنند و تمام امکاناتشان را در اختیار سازمان جنگل ها قرار دهند. 


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :