پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جنگل های شمال ایران سالانه ۳/۶ میلیارد متر مکعب آب ذخیره می کنند
بازدید : 22 29 آذر 1399 ساعت 10:16 شماره :80058
معاون امور جنگل :
جنگل های شمال ایران سالانه ۳/۶ میلیارد متر مکعب آب ذخیره می کنند

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر ضرورت حفظ و مراقبت همگانی از عرصه‌های جنگلی کشور، بیان کرد جنگل‌های شمال ایران با ذخیره سالانه سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب، نقش بسزایی در تقویت سفره‌های زیرزمینی دارد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها از ایرنا، عباسعلی نوبخت  روز چهارشنبه در مراسم آغاز مانور مقابله با قاچاق چوب در گلستان که در شهرستان رامیان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اهمیت حفاظت از منابع آب و خاک و نیز توقف طرح بهره‌برداری از جنگل‌ها، سازمان جنگل‌ها به منظور هم‌افزایی بین دستگاه‌ها و با هدف جلوگیری و مقابله با هرگونه تهدید و خطر منابع طبیعی به‌خصوص در استان‌های شمالی کشور، این مانور را برگزار می‌کند.

وی بیان کرد: در کنار مراقبت‌های فیزیکی از منابع طبیعی، صیانت و حفاظت بیولوژیکی از این منابع نیز در دستور کار سازمان جنگل‌ها قرار دارد که در این خصوص امسال عملیات توسعه، احیا و غنی سازی در بیش از ۲۳۲ هزار هکتار از اراضی مرتعی، بیابانی و جنگلی کشور در حال انجام است.

نوبخت با بیان اینکه جنگل‌های شمال کشور بویژه استان گلستان ذخیره‌گاه نادرترین گونه‌های گیاهی هستند، اضافه کرد: اهمیت عرصه‌ها به حدی بالا است که برخی کشورهای اروپایی در مکاتبه با سازمان جنگل‌ها خواستار دریافت بذر گونه‌های جنگلی شمال ایران هستند.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها تصریح کرد: مهمترین نکته‌ای که در خصوص جنگل‌های شمال کشور مغفول مانده، ذخیره آب در این عرصه‌ها است که با ذخیره بیش از سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال، کمک بزرگی به تامین آب نیمی از جمعیت ایران می‌شود.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :