پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مهمترین مولفه برای داشتن ایران قوی و سرسبز حفظ آب و خاک و پوشش گیاهی است
بازدید : 28 11 دی 1400 ساعت 8:8 شماره :92375
رئیس سازمان جنگلها در پویش ایران سرسبز:
مهمترین مولفه برای داشتن ایران قوی و سرسبز حفظ آب و خاک و پوشش گیاهی است
 

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مهمترین مولفه برای داشتن ایران قوی و سر سبز، حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی است.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مسعود منصور روز چهارشنبه در پویش ملی ایران سرسبز؛ هر ایرانی یک درخت که با شعار هر ایرانی یک درخت و و بیاد هر شهید هزار درخت در مشهد مقدس آغاز شده است، گفت: امروز کشور ما از نظر شرایط اقلیمی و خشکسالی با چالش‌های مختلف روبروست به گونه‌ای که میزان بارندگی در کشور یک سوم بارندگی دنیاست و از سویی دیگر میزان  تبخیر آب نسبت به میانگین جهانی سه برابر است.
منصور در تبیین وضعیت اقلیمی کشور به فرسایش خاک در ایران اشاره کرد و گفت: سالانه 16 تن در هکتار فرسایش خاک در کشور وجود دارد و بسیاری از شهرها و آبادی‌ها در معرض سیل، ریزگرد و هجوم شن‌های روان قرار دارد و این مشکلات امروز تنها با هم گرایی و هم افزایی مردم و دستگاه‌های اجرایی قابل مهار است.
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه گفت: دبیرخانه شورای امنیت ملی سندی را تحت عنوان سند شجره طیبه تدوین کرده که ذیل این سند 30 پیوست پشتیبان وجود دارد که دستیابی به امنیت زیستی و انسجام ملی در احیای سرزمین از مهمترین اهداف پیش بینی شده در این سند است
منصور همچنین یادآور شد: بر اساس این سند که چشم انداز 14 ساله دارد و از سال 1400 تا 1414 ادامه دارد بیش از 500 میلیون نهال و بذر در عرصه های منابع طبیعی کشور کاشته می‌شود.
رییس سازمان جنگل‌ها در ادامه، تداوم این هدف و حفظ منابع طبیعی کشور را خارج از توانمندی یک دستگاه اجرایی برشمرد و خاطرنشان کرد: برای تداوم و استمرار اهداف پیش رو که پویایی و سرسبزی کشور را به همراه دارد بیش از همه عوامل، اقشار مختلف مردم نقش آفرین هستند.
منصور با بیان اینکه این پویش امروز با مشارکت مردم و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی از شهر مقدس مشهد و بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام آغاز شده است تنها به امروز اختصاص ندارد بلکه با توجه به شرایط اقلیمی مناطق هر ساله موضوع پویش بذرکاری و نهال کاری استمرار خواهد داشت.
مسئول اول منابع طبیعی کشور در ادامه سخنان خود در پویش سراسری ایران سرسبز؛ هر ایرانی یک درخت گفت: محوریت کار این پویش بر حسب وظیفه بر عهده سازمان جنگل‌هاست اما سازمان در این مسیر و در راستای تحقق اهداف پیش‌بینی‌شده نیازمند حمایت دستگاه‌ها و همراهی مردم، تشکل‌ها و دوستداران منابع طبیعی و محیط زیست است.
بر اساس این گزارش در پویش ملی "ایران سرسبز؛ هر ایرانی یک درخت" که قرار است برای هر شهید هزار درخت غرس شود، همسر شهید محمود کاوه از فرماندهان سرافراز 8 سال دفاع مقدس با همراهی دکتر مسعود منصور رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به یاد این شهید والامقام و دیگر شهدای این آب و خاک نهال کاشتند | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :